uroczystość na placu Miarki

Forum o wszystkim i niczym

uroczystość na placu Miarki

Postprzez Gajowy45 » 10 Lis 2013, 23:07

Krytykowana przez niektórych organizacja obchodów w naszym mieście rocznicy odzyskania niepodległości w mojej ocenie należała do udanych. Odbiegająca od stereotypów uroczystość spotkała się z uznaniem jej uczestników. Ciekawy też był wątek militarny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Nie podobała mi się tylko obecność dwóch gówniarzy z brygady górnośląskiej ONR-u, którzy swoją obecność (jak to mają w zwyczaju), musieli "zareklamować" sporą płachtą płótna. Żadna inna organizacja biorąca udział w uroczystości tak nie eksponowała swoją obecność. Nie wiem też jakie były kryteria odznaczenia medalami za obronność kraju niektórych znanych mi osób. Ale widocznie nasz prezydent wie za co wnioskował o te odznaczenia.
To takie moje spostrzeżenia jako uczestnika.
http://d.naszemiasto.pl/k/r/12/f4/527f8b6971e95_o.jpg
Ostatnio edytowany przez Gajowy45, 11 Lis 2013, 00:25, edytowano w sumie 1 raz
Gajowy45

Re: uroczystość na placu Miarki

Postprzez butibuma » 10 Lis 2013, 23:22

Uczestnikow w pochodzie z strony ONRu bylo okolo 15 . Dodatkowo z plachtacjak to zostalo okreslone szli przedsyawiciele PISu
butibuma

Postprzez Gajowy45 » 10 Lis 2013, 23:27

Chyba nie sądzisz, że te dwie omy to też należały do brygady. :lol:
Gajowy45

Postprzez Michał » 10 Lis 2013, 23:28

Widziałem też transparent PiS-u. O kryteriach którymi kierował się prezydent przy wnioskowaniu o odznaczenia nawet nie jestem w stanie myśleć. Jakie zasługi mieli pp. Jeleń czy Cebula dla obronności? Nie mnie wiedzieć, chyba.
Uczestnicy to głównie młodzież u dzieci siemianowickich szkół, oraz ich opiekunowie. Grupy rekonstrukcyjne: całkowita porażka. Rozumiem panów którzy bawią się w wojsko i odtwarzają jakieś bitwy. Tutaj była to grupa umundurowanych facetów. Moje dziecko nie mogło podejść do nich, obejrzeć jak wyglądało wyposażenie, zapytać co było w plecaku (a bardzo je to interesowało). W sumie faceci niepotrzebni.
Michał

Postprzez Gajowy45 » 10 Lis 2013, 23:38

Michale, weź pod uwagę, że żołnierzowi w szyku nie wolno rozmawiać. A co żołnierz nosi w plecaku? Wiadomo - drugie serce. Mogłeś to latorośli wytłumaczyć. ;)
Gajowy45

Postprzez Gajowy45 » 10 Lis 2013, 23:54

Teraz zobaczyłem swój błąd, oczywiście powinno być na PLACU SKARGI. :oops:
Gajowy45

Postprzez m-k » 11 Lis 2013, 01:16

Jak dla mnie było całkiem OK. Co prawda nie było mnie tam zbyt długo, bo miałem inne zadania do wykonania w ten dzień, ale chciałbym, aby takie imprezy były CO ROKU!. Wielu zarzucało koszta, że niby 20.000 zł za takie "gówniane" coś to za dużo i kogoś porąbało. Ja uważam, że pewnych kwestii nie można AŻ TAK szacować na pieniądze. Być może - nie wykluczam - za coś przepłacono, za co inne niedopłacono. Nie ważne. Ważne, że impreza była udana z tego co widzę a w całej brać nie mogłem udziału.

Ja osobiście chciałbym podziękować Jackowi Guzemu, że jednak jakieś obchody zostały przeprowadzone i że organizacyjnie było to przeprowadzone w sposób dobry. Każdy maruder znajdzie jakieś minusy, a to za drogo, a to za mało flag, a to za mało pojazdów, a to znowu sami siebie odznaczali. Być może tak było, że pewne kwestie znowu miały aspekt polityczny i wizerunkowy. Nie mniej - mam nadzieję i liczę na to, że wiele środowisk, person i osobistości, które brały czynny udział przy błyskach fleszy z aparatów nie robiło tego pod publikę tylko prosto z serca.

Panie prezydencie Guzy, mam nadzieję, że w przyszłym roku - niezależnie od tego kto będzie prezydentem i kto będzie zasiadał we władzach miasta - Marsz nie będzie przechodził przez ul. Karola Świerczewskiego ;) ;) ;) ;) ;) ( nie wspominając o ponad 10 innych ulichach, których dawno być nie powinno.)
Awatar użytkownika
m-k

Postprzez Gajowy45 » 11 Lis 2013, 08:23

Mateusz w pełni zgoda. :)
Proszę o bis w następnym roku.
Jeszcze do Michała. Ciebie może śmieszy obecność na uroczystości panów ubranych w mundury i bawiących się w wojsko. Jasne, jeśli na to spojrzeć z perspektywy naszych czasów to i mundury jak i broń taką reakcję może wywołać. Wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne, cytując klasyka. Ja (i nie tylko) zwróciłem uwagę na jedną, może mało istotną rzecz. Podczas przemarszu kompanii honorowej a tuż za nią grupy rekonstrukcyjnej, ta druga zebrała brawa od zebranych za ... żołnierski krok. Sprawiło to podkute obuwie. Dobrze prezentowała się też grupa żołnierzy polskiej armii walczącej na zachodzie. Dwóch z nich dostąpiło zaszczytu pełnienia warty honorowej przy pomniku. 8-)
Gajowy45

Postprzez Michał » 11 Lis 2013, 10:24

Nie neguję obecności grup rekonstrukcyjnych. Sądziłem jednak, że będzie można po imprezie bliżej się im przyjrzeć.
Co do organizacji samego przemarszu to mam mieszane uczucia.
Zdenerwowało mnie przyznawanie medali- można to zrobić w Parku.
I faktycznie pytanie zasadnicze: czy w przyszłości też będą takie manifestacje- przemarsze. Jeśli w tym roku zapoczątkowano nową świecką tradycję, to OK. Jeśli był to jednorazowy wyskok- to źle.
I ostatnie: przemówienie prezydenta. Panie prezydencie. Niech pan pisze sam swoje przemówienia. Pomocnicy raczej nie sprawdzają. Zwłaszcza jeśli chodzi o pisanie o zagrożeniach.
Michał

Postprzez butibuma » 11 Lis 2013, 22:05

Z okazji 90 rocznicy bylem na paradzie w Katowicach i marzy mi sie taka w Siemcach.
Tam wozow bojowych, czolgow czy tez motorow bylo okolo 50-60. Do tego grup rekonstrukcyjnych z okolo 20 gdzie byl pokazany caly przekroj wojsk. Zolnierze na koniach robily piorunujace wrazenie jak w pelnym biegu cisly pod Urzedem Wojewodzkim. A na koniec przelot F-16. No i salwy z armat.
Ogolnie parada trwala z przejazdem ok. 75 min a wszystko w obecnosci orkiestry i pocztow sztandarowych.
butibuma

Następna

Wróć do Mówta co chceta

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości